Jan 31, 2015
Besh Cup #5:

Hosted By: Nordic Ski Club of Fairbanks
Birch Hill, Fairbanks, AK,
Free Interval Start


Female 3KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Molly GellertU16AWS30210:54.50100100200.00
2Emma NelsonU16ANR31711:09.408080218.21
3Jenna DifolcoU16FXC30111:17.606060228.24
4Addison GibsonU16ANR30511:27.205050239.97
5Riana BoonstraU16Kenai High School31511:34.104545248.40
6Heidi BooherU16ANR31111:36.004040250.73
7Alejandra LegateU16APUNSC30411:49.503636267.23
8Abby AmickU16APUNSC30311:58.503232278.23
9Liesel Von ImhofU16APUNSC30712:10.202929292.53
10Ruth CvancaraU1631412:10.602626293.02
11Ruby WoodingsU16Palmer, AK31912:28.6024 315.02
12Elizabeth MansU16APUNSC31012:29.002224315.51
13Rya BerriganU16Palmer HS31812:34.7020 322.48
14Kaylee HeckU16APUNSC30912:41.101822330.30
15Peyton PreslerU16FXC32612:43.1016 332.74
16Savannah UlrichU16AWS31212:45.701520335.92
17Emma JeromeU16FXC32312:50.8014 342.15
18Zoe RatzlaffU16FXC31313:00.101318353.52
19Ellie MitchellU16APUNSC32813:09.6012 365.13
20Gretta PickettU16APUNSC31613:12.301116368.43
21Elizabeth JohnsonU16APUNSC33013:43.7010 406.81
22Ariana O'HarraU16APUNSC32114:07.80915436.27
23Erin WallaceU16Juneau Nordic Ski Team33214:37.50814472.57
24Emory BankerU16APUNSC32914:39.707 475.26
25Sydney GillU16APUNSC32514:51.70613489.93
26Jania TumeyU16APUNSC32015:09.30512511.44
27Brynn MorseU16APUNSC33115:40.904 550.07
 Zoe HancockU16APUNSC306-   
 Fiona FickU16APUNSC308-   
 Vanessa DuhrsenU16AWS322-   
 Deriene NickischU16FXC324-   
 Grace GillilandU16APUNSC327-   



Female 10KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Anne-Tine MarksetSR10837:11.00100 0.00
2Hannah RowlandU20ANR10637:50.8010010014.27
3Anna DarnellU18APUNSC11438:11.301008021.62
4Annika FlynnU20AWS11038:15.50806023.13
5Melissa LewisM3NSCF12338:25.60100 26.75
6Alyson McPhetresSRUAF10138:47.3080 34.53
7Magdalen YorkU18APUNSC11538:52.60805036.43
8Kryston McPhetresSR10939:08.1060 41.99
9Morgan FlynnU18APUNSC10439:09.00604542.31
10Sadie FoxU18ANR11339:51.00504057.37
11Hannah BooherU18ANR12239:54.60453658.66
12Emma TarbathU18AWS11140:07.00403263.11
13Ann-Cathrin UhlU20SC Muehlenbach11240:36.5060 73.69
14Sarah FreistoneSRUAA14741:06.1050 84.30
15Martina HimmaU20Tartu Skiclub12641:06.5050 84.45
16Hannah PothastU18ANR11841:59.303629103.38
17Ryan TerryU18AWS11642:27.903226113.64
18Irene BembenekU20AWS11943:18.404524131.74
19Greta JenkinsU18ANR12543:20.002922132.32
20Jade WoodU20APUNSC12943:25.304020134.22
21Kinsey DentonU18APUNSC12143:36.002618138.05
22Ana JagerU18APUNSC11743:52.702416144.04
23Taryn Hunt-SmithU20APUNSC10244:06.803615149.10
24Kendall StevensU18AWS13144:43.102214162.12
25Carlie GellertU18AWS12045:12.202013172.55
26Jenni GrunblattU18AWS13645:33.3018 180.12
27Annie ConnellyU18APUNSC13847:02.3016 212.03
28Mackenzie ParrottU18Lathrop HS13247:19.901512218.34
29Marcella MeyerhoferU18ANR13348:01.101411233.12
30Grace BurrellU18FXC14249:21.6013 261.98
31Naomi WellingU18Juneau Nordic Ski Team14651:25.6012 306.45
32Alice MichaelsonU18AWS14151:44.2011 313.12
33Lupua ObaU18FXC14051:57.2010 317.78
34Sheryl StevensM4ERNSC14853:24.4080 349.05
 Nichole BatheU20103-   
 Sarissa LammersU20Eagle River, AK105-   
 Lydia BlanchetU18APUNSC107-   
 Naomi KiekintveldU18AWS124-   
 Katarina GrummanU18APUNSC127-   
 Jade HajdukovichU20APUNSC128-   
 Karina ZyatitskyU18APUNSC130-   
 Morgen LundinU18ANR134-   
 Victoria ParsonsU18Skiku Biathlon135-   
 Elsa GillespieU18AWS137-   
 Anahelene TaylorU18ANR139-   
 Rachael SchickU18APUNSC143-   
 Amelia DavisU18AWS144-   
 Maddie HallU18Juneau Nordic Ski Team145-   



Male 3KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Ti DonaldsonU16FXC20608:28.10100100200.00
2Gus SchumacherU16AWS20308:37.008080214.01
3Trent FritzelU16AWS20408:47.406060230.39
4Luke JagerU16APUNSC20508:50.205050234.80
5Canyon TobinU16AWS20208:51.004545236.06
6Andrew HullU16AWS20909:02.904040254.79
7Colin LeaseU16FXC20809:08.803636264.08
8Zach BassettU16AWS20109:20.503232282.50
9Karl DanielsonU16ANR21109:23.702929287.54
10Ryan BickfordU16APUNSC21009:28.102626294.47
11Tristan WieseU16APUNSC21809:30.202424297.78
12John-Mark PothastU16ANR20709:30.802222298.72
13Everett DarrowU16FXC21209:34.102020303.92
14Brian WingU16ANR21509:34.901818305.18
15Josiah AlvertsU16ANR22010:03.3016 349.89
16Koby VinsonU16ANR22610:05.901516353.99
17Benjamin KeenerU16FXC21610:06.7014 355.25
18Luke FritzelU16AWS21710:13.301315365.64
19Jeremy KupferschmidU16Kachemak21410:14.901214368.16
20Kaden DentonU16APUNSC22510:16.501113370.68
21Samuel YorkU16APUNSC21310:23.901012382.33
22Aidan EarnestU16FXC22210:24.409 383.11
23Jack WrightU16APUNSC22410:28.308 389.25
24Zane KamU16AWS23210:38.807 405.79
25David MichaelU16ANR22110:44.60611414.92
26Ryan BrubakerU16AWS21910:46.40510417.75
27Ari EndestadU16NSCF-FXC22310:48.204 420.59
28Evan KoenigU16FXC22811:12.003 458.06
29Kent YoshikawaU16FXC23011:44.102 508.60
30Kai MeyersU16APUNSC22912:04.7019541.04
31Levi RasmussenU1623412:33.00  585.59
32Hans PersoniusU16FXC23312:33.50  586.38
33Arne Ellefson-CarnesU16Juneau Nordic Ski Team23513:41.30  693.13
34Jack WinfordU16NSCF23113:45.90  700.37
35Jack WhiteU16Juneau Nordic Ski Team23614:41.30 8787.60
 Parker StoltzU16FXC227-   



Male 10KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Michael FehrenbachSR129:10.00100 0.00
2Jan CechSRCKS SKI JILEMNICE1029:48.6080 17.65
3Stefan HajdukovichSR1129:49.8060 18.19
4Brandon BrewsterSRUAA2129:55.5050 20.80
5Nicholas LovettSR829:59.3045 22.54
6Alex LoanU20APUNSC2430:00.4010010023.04
7Kenny BrewerSR430:02.1040 23.82
8Seiji TakagiU20AWS230:04.70808025.01
9Hunter WondersU18APUNSC630:07.801006026.42
10Jonas LoefflerSRUAF330:12.3036 28.48
11Andre LovettSRAPUNSC2230:18.2032 31.18
12Benjamin KoenigU18FXC1830:18.70805031.41
13Jesse Mayo U20FXC2630:19.50604531.77
14Alexander Eckert SR1430:22.6029 33.19
15Tristan SayreU18West Valley HS1330:29.90604036.53
16Daniel ServentiU20APUNSC730:37.80503640.14
17David McPhetresU201231:04.00453252.11
18Kevin BruneU18FXC3531:16.20502957.69
19John FarrU20UAA931:17.20402658.15
20Logan MowryU18FXC3831:23.80452461.17
21Dawson KnoppU18ANR2831:26.00402262.17
22Travis CooperU20ANR1531:30.30362064.14
23Hamish WolfeU18APUNSC4331:40.80361868.94
24Matthew HoeflerU18AWS1631:47.70321672.09
25Kelson DentonU18APUNSC3131:58.20291576.89
26Tracen KnoppU18ANR3732:22.40261487.95
27Fischer GangemiSRAPU2532:31.5026 92.11
28Jack ConsensteinU18APUNSC3232:41.90241396.87
29Brett EgelandU18AWS3432:42.90221297.33
30Alex KilbyU18AWS4532:47.10201199.25
31Luke CvancaraU204232:54.603210102.67
32Riley BickfordU18APUNSC3333:38.60189122.79
33Matthew MuffolettoU20AWS2033:41.10298123.93
34Paul ButeraU18APUNSC3633:44.30167125.39
35Will MansU18APUNSC2734:19.70156141.58
36Abe MeyerhoferSRAPUNSC4035:15.9024 167.27
37Max KaufmanM36135:45.30100 180.71
38Nate NormandinM1Anchorage, AK4436:23.60100 198.22
39Nicholas HarrisonU18Colony HS4836:44.20145207.63
40Dax CvancaraU18Dimond HS4637:09.50134219.20
41Levi MichaelU18ANR3937:16.00123222.17
42Finn SwingleU185837:23.4011 225.55
43Colbe HandU18ANR5037:26.8010 227.11
44Morgan HartleyU18Dimond HS4938:38.7092259.98
45Matt LesemanU18APUNSC4738:57.2081268.43
46Timothy FarringU18Wasilla, AK6040:13.907 303.50
47Daniel LibbeyM3APUNSC5440:25.3080 308.71
48Michael JohnsonU18APUNSC5141:31.406 338.93
49Gabe RueterU18FXC5343:41.505 398.40
50Bad Bob BakerM6NSCF5544:35.30100 422.99
51Andrew HannemanU18Lathrop HS5247:47.104 510.67
52Noah MachakosU18Juneau Nordic Ski Team5950:48.703 593.69
 Isaac LammersSREagle River, AK5-   
 Conner TruskowskiU18APUNSC17-   
 Joe BueU18FXC19-   
 Jonathan KoenigU20FXC23-   
 Will BalcaoU18AWS29-   
 Riley TroyerSRFXC30-   
 Hunter ThompsonU18AWS41-   
 Aaron MorseU18APUNSC56-   
 Brian BrittU18APUNSC57-   

Mass Start:

Male 1KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Kieran KaufmanU08Fairbanks Jr. Nordic60108:59.30100600.00
2Wade HarryU08Fairbanks Jr. Nordic60311:17.9080805.60
 Kitson GlaspellU08Pearl Creek Elementary602-  

Mass Start:

Female 1KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Ingrid BaurickU08Fairbanks Jr. Nordic60408:37.70100600.00

Mass Start:

Female 1KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Sammy LegateU108206:55.20100500.00
2Heidi SchumacherU10Anchorage Jr. Nordic8107:16.6080541.23
3Berit MeyersU10Anchorage Jr. Nordic8407:44.0060594.03
4Zarah Laker-MorrisU10The Watershed School8507:46.8050599.42
5Meredith DuhrsenU10Anchorage Jr. Nordic8308:19.5045662.43
6Audrey FoxU10FXC8609:29.7040797.69
7Lucie MeyerU10Fairbanks Jr. Nordic8710:02.5036860.89

Mass Start:

Male 1KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Nolan SpillaneU10NSCF-FXC Jr. Devo7307:00.50100500.00
2Jacob JohnsonU10Anchorage Jr. Nordic7707:50.2080594.55
3Asa EdwardsU10FXC7207:58.9060611.11
4Nelson HaysU10FXC7108:46.4050701.47
5Eli LammersU10ERNSC7409:05.0045736.86
6Jack RasicU10Watershed7510:39.8040917.22
 Alex EmersU10NSCF76-  

Mass Start:

Female 1KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Kaya RatzlaffU12NSCF-FXC25105:00.40100400.00
2Hjelle PersoniusU12FXC26205:42.9080513.18
3Alison UlrichU12AWS25805:46.2060521.97
4Ali MagelkyU12Fairbanks Jr. Nordic25906:36.3050655.39
5Neena BrubakerU12AWS25706:45.3045679.36
6Hannah DelamereU12FXC26406:50.6040693.48
7Abigail HaasU12FXC25206:51.7036696.40
8Samantha SeesU12ERNSC25507:11.3032748.60
9Tessa LindbergU12Fischer/Craft26307:37.7029818.91
10Catherine WinfordU12NSCF26007:50.1026851.93
11Hannah KnottU12Fairbanks Jr. Nordic25307:58.4024874.03
12Ava GlaspellU12FXC25608:51.9022999.99
 Ellie KamU12AWS261-  

Mass Start:

Male 1KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Rudy SchumacherU12AWS27105:12.70100400.00
2Logan FoxU12FXC28205:41.8080474.45
3Carter BrubakerU12AWS27405:58.2060516.41
4Josh BaurickU12FXC27506:02.1050526.38
5Eli MerrillU12Watershed28406:34.5045609.27
6Rowan MorseU12Winterberry27906:55.6040663.26
7Garrison BondsU12FXC27707:00.8036676.56
8Eli WyattU12FXC27207:19.1032723.38
9Andrew WinfordU12NSCF27309:40.9029999.99
 Ian CarlsonU12FXC276-  
 Isaac HermansonU12Anchorage Jr. Nordic278-  
 John Harun-DeLongU12FXC280-  
 Isaac DershinU12Watershed281-  
 Peter KulpU12FXC283-  

Mass Start:

Female 3KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Tjarn BrossU14FXC40112:02.30100300.00
2Emma SeesU14ANR41612:54.4080357.70
3Reilly HallU14ANR41512:55.6060359.03
4Ivy EskiU14APUNSC41913:15.0050380.52
5Amber HajdukovichU14FXC40813:24.1045390.60
6Eloise DarrowU14FXC40913:24.5040391.04
7Annie GonzalesU14APUNSC41713:25.4036392.04
8Adrianna ProffittU14ANR41113:38.2032406.22
9Maggie DruckenmillerU14FXC40513:46.6029415.52
10Helen WilsonU14ANR40313:50.3026419.62
11Garviey TobinU14AWS41013:52.3024421.83
12Kathleen AmoreU14APUNSC41214:35.1022469.24
13Hannah ArmbrustU14AWS40214:48.4020483.97
14Hanna WuttigU14FXC40615:37.4018538.24
15Pearl WyattU14FXC40715:46.7016548.54
16Emma UlrichU14AWS40415:50.5015552.75
17Maya BrubakerU14AWS42016:15.2014580.11
18Maggie WhitakerU14FXC41416:31.4013598.05
19Kendall KramerU14Fairbanks, AK41316:46.4012614.66
20Grace NewmanU14Juneau Nordic Ski Team42116:59.0011628.62
21Isabella KnottU14Fairbanks Jr. Nordic41819:31.2010797.19

Mass Start:

Male 3KM Free Mass Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Eli HermansonU14AWS50110:15.90100300.00
2Alexander Apicella-AdamsU14FXC50811:33.0080400.15
3Avi JohnsonU14APUNSC52811:41.1060410.67
4Jonathan BurrellU14FXC51011:42.1050411.97
5Zanden McMullenU14APUNSC52311:50.0045422.23
6Caleb RauchU14KNRD53012:09.7040447.82
7Kai KamU14AWS50512:18.6036459.38
7Daryn EspinosaU14FXC88812:18.6036459.38
9Max BeiergrohsleinU14ANR51612:19.3029460.29
10Eric DifolcoU14FXC50912:21.4026463.01
11Clem Taylor-RothU14Juneau Nordic Ski Team50712:42.3024490.16
12Kelemen LegateU14APUNSC51712:54.2022505.62
13Ben MichaelsonU14APUNSC52412:59.7020512.76
14Cole FritzelU14AWS50313:07.8018523.28
15Emmett BondsU14FXC51213:10.3016526.53
16Dale BaurickU14FXC52513:36.7015560.82
17Max BrownU1452013:42.7014568.62
18Jordan Laker-MorrisU14NSCF52713:45.3013571.99
19Aiden GannonU14APUNSC51914:04.1012596.41
20Michael ConnellyU1450414:06.6011599.66
21Ben DuhrsenU14AWS51814:14.5010609.92
22Liam FickU14APUNSC50214:19.209616.03
23Connor NormanU14Juneau Nordic Ski Team51415:01.008670.32
24Riley KnottU14Fairbanks Jr. Nordic52615:34.207713.44
25Kameron Petersen U1452115:53.206738.12
26Ti MorseU14APUNSC51318:08.405913.74
27Moss SchuttnerU14FXC Jr. Devo52919:36.604999.99
 Aaron BlustU14Juneau Nordic Ski Team506-  
 Leland WilsonU14APUNSC511-  
 Samuel DelamereU14FXC522-