Feb 1, 2014
Besh Cup #5:

Hosted By: Nordic Ski Club of Fairbanks
Birch Hill, Fairbanks, AK,
Free Interval Start


Female 0.1KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Alison UlrichU10AWS27502:00.00100500.00
2Samantha SeesU10ERNSC28002:01.0080506.67
3Hannah KnottU10Fairbanks Jr. Nordic28102:02.0060513.33
4Hjelle PersoniusU1027702:03.0050520.00
5Heidi SchumacherU08Anchorage Jr. Nordic27802:04.00100526.67
6Hannah DelamereU10FXC27602:05.0045533.33
7Sammy LegateU1028302:06.0040540.00
8Quinzee ElsbergU08Anchorage Jr. Nordic28602:07.0080540.00
9Lucie MeyerU08Fairbanks Jr. Nordic28402:08.0060553.33
10Lily HsiehU10Pearl Creek Elementary28502:09.0036560.00
11Audrey FoxU10Watershed27902:10.0032566.67
12Zarah Laker-MorrisU10The Watershed School28202:11.0029573.33



Male 0.1KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Rowan MorseU10Winterberry34102:00.00100500.00
2Alex EmersU08NSCF34302:01.00100506.67
3Peter KulpU1034402:02.0080513.33
4Aven ElsbergU10Anchorage Jr. Nordic34602:03.0060520.00
5Eli LammersU10ANR34202:04.0050526.67
6Nolan SpillaneU10Fairbanks Jr. Nordic34502:05.0045533.33



Female 0.1KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Maggie DruckenmillerU12FXC40102:00.00100400.00
2Emma UlrichU12AWS40302:01.0080406.67
3Garviey TobinU12AWS40202:02.0060413.33
4Halene JohnsonU12FXC-DEVO40402:03.0050420.00
5Kaya RatzlaffU12Watershed School40802:04.0045426.67
6Ali MagelkyU12Fairbanks Jr. Nordic40702:05.0040433.33
7Isabella KnottU12Fairbanks Jr. Nordic40502:06.0036440.00
8Ashlyn EspinosaU12FXC40602:07.0032446.67



Male 0.1KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsSeed Pts
1Rudy SchumacherU12AWS25102:00.00100400.00
2Eric DifolcoU12Watershed25702:01.0080406.67
3Cole FritzelU12AWS25902:02.0060413.33
4Thomas Bueler-FaudreeU12FXC26102:03.0050420.00
5Logan FoxU12FXC25202:04.0045426.67
6Riley KnottU12Fairbanks Jr. Nordic25402:05.0040433.33
7Jordan Laker-MorrisU12The Watershed School26002:06.0036440.00
8Michael ConnellyU1226702:07.0032446.67
9Lars VinloveU1225602:08.0029453.33
10Simm RasmussenU1226202:09.0026460.00
11Ti MorseU12Winterberry25502:10.0024466.67
12Eli WyattU12FXC26302:11.0022473.33
 Dale BaurickU12FXC253-  
 Leland WilsonU12Denali Montessori258-  



Female 0.1KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Molly GellertU14AWS20102:00.00100100300.00
2Heidi BooherU14ANR21102:01.008080306.67
3Addison GibsonU14ANR20702:02.006060313.33
4Kaylee HeckU14APUNSC20602:03.005050320.00
5Amber HajdukovichU14FXC21202:04.004545326.67
6Vanessa DuhrsenU14AWS20202:05.004040333.33
7Zoe HancockU1421602:06.003636340.00
8Eloise DarrowU14FXC20902:07.003232346.67
9Emma SeesU14ANR21402:08.002929353.33
10Tjarn BrossU14Fairbanks, Ak20302:09.002626360.00
11Reilly HallU14ANR20802:10.002424366.67
12Emma JeromeU14FXC21302:11.002222373.33
13Ariana O'HarraU14APUNSC20402:12.002020380.00
14Brynn MorseU14APUNSC21502:13.001818386.67
 Emory BankerU14APUNSC205-   
 Hanna WuttigU14FXC210-   



Male 0.1KM Free Sprint
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Ti DonaldsonU14FXC30902:00.00100100300.00
2Luke JagerU14APUNSC30102:01.008080306.67
3Samuel YorkU14APUNSC31702:02.006060313.33
4Noah RavensU14APUNSC31002:03.005050320.00
5Jeremy KupferschmidU14Kachemak30202:04.004545326.67
6Andrew HullU14AWS31802:05.004040333.33
7David MichaelU14ANR31302:06.003636340.00
8Kent YoshikawaU14FXC31402:07.003232346.67
9Eli HermansonU14AWS31102:08.002929353.33
10Ari EndestadU14FXC30302:09.002626360.00
11Samuel DelamereU14FXC32002:10.002424366.67
12Alexander Apicella-AdamsU14FXC31902:11.002222373.33
13Van LeveyU14FXC32202:12.002020380.00
14Parker StoltzU14FXC30702:13.001818386.67
15Kai MeyersU14AWS30402:14.001616393.33
16Levi RasmussenU1430802:15.001515400.00
17David SpencerU14Anchorage Waldorf School30502:16.001414406.67
18Luke FritzelU14AWS31202:17.001313413.33
19Zanden McMullenU14AWS32102:18.001212420.00
20Ian LudwigU14FXC31602:19.001111426.67
21Kelemen LegateU14APUNSC30602:20.001010433.33
22Jonathan BurrellU14FXC32302:21.0099440.00
23Jack WinfordU14NSCF32502:22.0088446.67
24Daryn EspinosaU14FXC32402:23.0077453.33
 Kaden DentonU14APUNSC315-   



Female 5KM Free Interval Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Sarissa LammersU18ANR9414:49.301001000.00
2Hannah RowlandU2010715:06.801008015.74
3Morgan FlynnU18APUNSC10615:10.60806019.16
4Ann SpencerU20APUNSC9915:16.60805024.56
5Kinsey LoanSRAPUNSC10015:16.90100 24.83
6Annika FlynnU18AWS9715:19.00604526.72
7Heidi BrookSRUAF9315:22.5080 29.87
8Taryn Hunt-SmithU18APUNSC9615:23.10504030.41
9Anna DarnellU16APUNSC8115:25.1010010032.21
10Shalane FrostSRNSCF8915:29.4060 36.07
11Emma TarbathU18AWS9815:29.70453636.34
12Mykaela McMullenU20AWS10115:36.10603242.10
13Magdalen YorkU16APUNSC10815:40.70808046.24
14Jenna DifolcoU16FXC9215:48.30606053.08
15Ana JagerU18APUNSC10415:49.80402954.42
16Sadie FoxU18ANR9515:55.80362659.82
17Melissa LewisM3NSCF10316:02.50100 65.85
18Abby AmickU16APUNSC9016:06.50505069.45
19Carlie GellertU16AWS8716:10.10454572.69
20Ursula VolzU16APUNSC8816:14.60404076.73
21Naomi KiekintveldU16Anchorage, AK6716:18.50363680.24
22Ryan TerryU18AWS7416:20.60322482.13
23Barae HirschU16Anchorage, AK7616:26.70323287.62
24Irene BembenekU18AWS9116:29.00292289.69
25Caitlin MarineSRAPUNSC4216:29.2050 89.87
26Kinsey DentonU16APUNSC8516:33.60292993.83
27Hannah PothastU18ANR8216:37.90262097.69
28Jane HoeflerU18APUNSC10216:49.702418108.31
29Alejandra LegateU16APUNSC7816:50.602626109.12
30Jenni GrunblattU16AWS6116:51.0024 109.48
31Amanda Del FrateSR5316:53.6045 111.82
32Donna DifolcoM4Fairbanks, AK4916:54.9080 112.99
33Jewel HedigerU16NSCF8417:01.302224118.75
34Hannah BooherU16ANR6817:04.102022121.26
35Kiersten JohnsonU18Palmer, Ak4317:13.1022 129.36
36Jordan LaneU18AWS7517:13.602016129.81
37Tatjana SpaicU18Colony HS6417:15.401815131.43
38Katarina GrummanU167117:19.401820135.03
39Savannah UlrichU16AWS7217:21.601618137.01
40Heather Mika MortonU18Skyview HS8017:23.701614138.90
41Elizabeth MansU16APUNSC7017:26.801516141.68
42Rachel ZafrenU18AWS6017:30.301513144.83
43Greta JenkinsU18Colony HS7717:31.401412145.82
44Annie ConnellyU16ANR6517:34.301415148.43
45Jade HajdukovichU18APUNSC8317:41.501311154.91
46Gretta PickettU16APUNSC6217:44.501314157.61
47Rya BerriganU16Palmer HS4718:07.3012 178.12
48Karina ZyatitskyU187318:14.401210184.50
49Tracie HaanU18Colony HS6618:19.10119188.73
50Sarah JacksonU20FXC8618:27.90508196.65
51Morgen LundinU16ANR5818:40.001113207.53
52Mackenzie ParrottU18Lathrop HS5018:41.00107208.43
53Marcella MeyerhoferU18Colony HS5918:41.7096209.06
54Hana JohnsonU16FXC-PREP5418:50.901012217.34
55Jonna LaitinenU184618:59.108 224.72
56Anne WoodingsU204518:59.5045 225.08
57Elsa GillespieU165719:17.10911240.91
58Ruby WoodingsU164819:58.408 278.06
59Faren CrowU16APUNSC5120:08.20710286.88
60Hannah WilsonU16AWS5620:08.506 287.15
61Amanda IshmaelU184423:59.607 495.04
 Makenna OkesonU16APUNSC52-   
 Maria BrayM2Fairbanks, AK55-   
 Claire GamacheU18APUNSC63-   
 Jade WoodU18APUNSC69-   
 Sara FalconerSRAnchorage, AK79-   
 Becca RorabaughSRAPUNSC105-   



Male 5KM Free Interval Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Tracen KnoppU16ANR2213:22.80100100200.00
2Matthew HoeflerU16AWS3113:28.408080205.58
3Will BalcaoU162613:35.406060212.56
4Roan HallU16ANR2013:37.305050214.45
5Jack ConsensteinU16APUNSC2113:43.004545220.13
6Dawson KnoppU16ANR2513:43.604040220.73
7Hunter WondersU16APUNSC2813:45.303636222.42
8Hamish WolfeU16APUNSC2413:45.503232222.62
9Benjamin KoenigU16FXC3213:51.802929228.90
10Canyon TobinU16APUNSC1913:56.802626233.88
11Gus SchumacherU16AWS2714:01.202424238.27
12Trent FritzelU16AWS414:03.702222240.76
13Logan MowryU16FXC3014:05.202020242.25
14Zach BassettU16AWS2314:13.001818250.02
15Hunter ThompsonU16APUNSC1814:19.301616256.30
16Ryan BickfordU16APUNSC1114:29.301515266.27
17Colin LeaseU16FXC1414:58.801414295.67
18John-Mark PothastU16ANR915:05.901313302.74
19Austin WellerU16AWS2915:34.701212331.44
20Jack WrightU16APUNSC1615:37.0011 333.73
21Finn Swingle YatesU16Fairbanks, AK1015:47.5010 344.20
22Aaron MorseU16APUNSC1316:07.00911363.63
23Josiah AlvertsU16Palmer HS616:17.508 374.09
24Gabe RueterU16FXC816:21.807 378.38
25Wyatt LeeU16South HS716:59.406 415.84
26Andrew HannemanU16Lathrop HS518:03.70510479.92
 Everett DarrowU16FXC12-   
 Michael JohnsonU16APUNSC15-   
 Ryan BrubakerU16AWS17-   



Male 10KM Free Interval Start
Place NameAgeAffiliationBib TimeBC PtsJN PtsSeed Pts
1Reese HannemanSRAPUNSC18724:18.40100 0.00
2Lex TreinenSRAPUNSC17724:27.9080 5.21
3Michael FehrenbachSRUAF17925:02.4060 24.14
4Logan HannemanSRUAF18525:07.9050 27.15
5Kenny BrewerSRUAF17625:53.0040 51.89
6Jacob VolzU18APUNSC17526:08.8010010060.56
7Isaac LammersSRUAF18026:09.1036 60.72
8Cody PriestSRANR17226:13.4032 63.08
9Stefan HajdukovichSRUAF17026:34.6029 74.71
10Erich HoeflerU20FAST18326:35.201008075.04
11Tanner RameyU18AWS17326:40.00806077.67
12Daniel ServentiU20APUNSC18126:48.00805082.06
13John FarrU18APUNSC16926:51.90604584.20
14Fischer GangemiU20APU16426:58.00604087.55
15Nicholas LovettU2017427:00.10503688.70
16Tristan SayreU18FAST17127:05.60503291.72
17Joe BueU18FXC16827:09.20452993.69
18Conner TruskowskiU18APUNSC15027:20.20402699.73
19Riley TroyerU20FXC18427:20.50452499.89
20Andre LovettSRAPUNSC15327:28.2026 104.11
21Garth SchulzU20APU16627:35.204022107.95
22Travis CooperU18ANR14527:41.503620111.41
23Will MansU18APUNSC16727:44.203218112.89
24Matthew MuffolettoU18AWS16327:46.302916114.04
25Luke McLaughlinU18APUNSC16027:49.702615115.91
26David McPhetresU20APUNSC17827:50.603614116.40
27Michael WiseU18APUNSC16527:54.502413118.54
28Jonathan KoenigU18FXC15927:56.002212119.36
29Alex LoanU2016227:59.603211121.34
30John SneldersU20Palmer High School14728:06.3029 125.01
31Kelson DentonU18APUNSC14928:11.702010127.98
32Riley BickfordU1814328:13.30189128.85
33Kevin BruneU18FXC15128:16.80168130.77
34Bryant BrewsterU18AWS16128:17.50157131.16
35Dashiell FeierabendSRNSCF13828:41.9024 144.54
36Levi MichaelU18ANR15529:09.00146159.41
37Abe MeyerhoferSRAPUNSC14629:10.1022 160.01
38Brett EgelandU18AWS14429:10.80135160.39
39Paul ButeraU18APUNSC15229:12.40124161.27
40Sam KingU18Lathrop HS15629:24.20113167.75
41Jesse Mayo U18Fairbanks, AK15829:51.30102182.61
42David WarnerU18ANR14030:03.309 189.19
43Karl VolzM5APUNSC13130:12.30100 194.13
44Riley HowardU18AWS14830:41.5081210.15
45Tobin SwortsU20Palmer HS13730:50.2026 214.92
46Roger SayreM6FAST15430:58.3080 219.36
47Colbe HandU1813930:59.907 220.24
48James LynnU18Palmer HS13432:30.606 269.99
49Noah TsigonisU18Lathrop HS13633:43.605 310.04
50Daniel DahmsU18Palmer HS14233:56.104 316.90
51Daniel LibbeyM3APUNSC13534:23.00100 331.65
52Benjamin Mordue-SwallingU18Palmer HS13235:36.603 372.02
53Jakob KrisintuU18South HS13335:45.902 377.13
54Neillan AlcantraU18Palmer HS14136:38.501 405.98
 Jackson MartinU18West HS157-